20 Тра 2021 15:20 Огляди

“Сільпо” у Херсоні оформили за мотивами живопису народної художниці Поліни Райко

Фото: silpo.ua

Мережа українських продуктових супермаркетів “Сільпо” оформила інтер’єр одного зі своїх магазинів мотивами наївних розписів народної художниці Пелагеї (Поліни) Райко. На стінах та стелі відкритого у грудні 2020 року оновленого маркету на проспекті Ушакова, 49, у Херсоні можна побачити птахів, риб, рослинні мотиви та візерунки, якими народна художниця оформляла свою хату в Олешках наприкінці 90-х – на початку 2000-х років.

Інтер’єрний розпис магазину створила місцева художниця, яку надихнула творчість Поліни Райко, кажуть в прес-релізі мережі. Автори редизайну назвали його стилем ар-брют. При розробці бачення інтер’єру представники “Сільпо” консультувалися з Благодійним фондом імені Поліни Райко.

Довідково

Поліна Райко – народна художниця-самоучка, яку ставлять в один ряд з такими визнаними малярками, як Марія Примаченко, Тетяна Пата, Ганна Собачко-Шостак.

Малювати вона почала лише 69 років через трагічні життєві події: в 1994 році в автокатастрофі загинула її донька Олена, в 1995 році помер чоловік Микола. У 1997 році до виправної колонії втрапив син Сергій, який перед цим пропивав все цінне у домі. А в 1998 році на стінах її хати з’явилися перші мальовані композиції. Пізніше син вернувся з колонії і взявся за старе. Але потім у 2002 році помер від цирозу печінки.

На фарби та пензлі Поліна Райко витрачала майже всю свою мізерну пенсію. Казала, що співає і малює, щоб не плакати. Розписала майже все, що можна: стелі, стіни, піч, вимикачі, дроти, паркани, хвіртки, ворота, навіть пам’ятники чоловікові й синові на місцевому кладовищі. Використовувала при цьому найпростіші та найдешевші фарби — емаль ПФ.

Після смерті художниці, її хату придбало подружжя шанувальників мистецтва з Канади, завдяки яким хата й досі збереглася. Був створений благодійний фонд імені Райко, що збирав кошти на популяризацію її творчості. 2013 року Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» організував експедицію на Херсонщину до хати Поліни Райко і заявив про готовність взяти її під свою опіку.

У 2018 році PinchukArtCenter в рамках проєкту “Свій Простір” відтворив одну з кімнат художниці.

Будинок Поліни Райко охороняється Законом України «Про охорону культурної спадщини». Цінність її творчості підтверджена багатьма як українськими, так і іноземними експертами.

Цікаві матеріали до теми:

Довідково:

«Сільпо» — одна з найбільших національних мереж продовольчих супермаркетів України, заснована в 1998 році. Станом на грудень 2020-го нараховує 274 супермаркети. І відома тим, що останнім часом створює унікальні тематичні оформлення для деяких зі своїх магазинів.

У матеріалі використано фото мережі silpo.ua, Благодійного фонду Поліни Райко, сайту Музею Івана Гончара, ukrinform.ua, pravda.com.ua.